Τετάρτη 23 Μαρτίου 2011

Ηρακλής - Παναθηναϊκός 3-0

Με κορυφαίο τον... μοιραίο παίκτη στον τελικό του Κυπέλλου Μπρουκ Μπίλινγκς, ο Ηρακλής κέρδισε με 3-0 τον Παναθηναϊκό κι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περιόδου.

Οι κυανόλευκοι στο ντεμπούτο του Γιάννη Λάιου, παρά την απογοήτευση του χαμένου τελικού ξεκίνησαν καλύτερα, δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού και πήραν εύκολα το πρώτο σετ, χάνοντας όμως στον τελευταίο πόντο τον Μπαμπαλιούτα με διάστρεμμα για να ακολουθήσει μάχη στα επόμενα δύο.

Οι Πράσινοι ήταν μέσα στο β' σετ μέχρι το 23-22, ωστόσο ο Ηρακλής έφτασε σετ μπολ και τελείωσε το σετ με άσο του Μπίλινγκς.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα μέχρι το 16-18, που έγινε 19-18 (άουτ Λάππας) και ο Ηρακλής έφτασε σε ματς μπολ με μπλοκ του Κανέλλου στον Γιορντάνοφ. Ο ΠΑΟ όμως ισοφάρισε 24-24 με λάθος του Προύσαλη, αλλά στο 6ο σετ μπολ (28-27) ο Μπρουκ Μπίλινγκς.

«Συγχαρητήρια στα παιδιά για την εμφάνιση μετά την ήττα στον τελικό, αφού αντέδρασαν παρά το μικρό διάστημα που είχαμε στη διάθεση μας. Βγάλαμε πάθος, δεν αφήσαμε τον ΠΑΟ να κάνει το παιχνίδι του και γι' αυτό κερδίσαμε...», είπε ο Φρέντι Μπρουκς ενώ ο Γιάννης Λάιος τόνισε από την πλευρά του: «Χάσαμε από την απόδοση μας, αφού δεν φτάσαμε στο επίπεδο των προπονήσεων που είχαμε κάνει. Η πολύ θέληση έφερε λάθη, αλλά θα μπορούσαμε να πάρουμε το τρίτο σετ και να αλλάξει το παιχνίδι. Τώρα πρέπει να κερδίσουμε την Κηφισιά και να ανακτήσουμε την εμπιστοσύνη μας εν όψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό στο Ρέντη»

*Πριν το ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της συζύγου του προέδρου του ΓΣ Ηρακλής Ντίνου Γωγάκου, ενω επίσης βραβεύτηκε και ο Μάκης Κανέλλος για την ανάδειξη του ως Πολυτιμότερου Αθλητή τη 17ης αγωνιστικής.

Τα σετ: 25-20, 25-22, 29-27

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Όουενς 15 (12/16 επ., 2 άσοι, 48% υπ. - 19% άριστες), Κράβαρικ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Κιρόγκα 11 (9/18 επ., 47% υπ. - 41% άριστες), Μπίλινγκς 19 (15/25 επ., 3 μπλοκ), Κανέλλος 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ 40% υπ. - 20% άριστες) / Εφραιμίδης Ν. -λ 69% υπ. - 54% άριστες, Γκόρτσανιουκ, Σμαραγδής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάιος): Σάκι 4 (3/4 επ., 1 άσο, 20% υπ. - 10% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (16/31 επ.), Ψάρρας, Πετρέας 11 (6/11 επ., 4 μπλοκ), Πανταλέων 4 (4/6 επ.), Λάππας 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 90% υπ. - 65% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (62% υπ. - 33% άριστες)/ Κόβατς, Ντονάς 2 (2/4 επ.), Κουάλιου, Γκενς 2, Μηνούδης 2 (2/5 επ., 38% υπ. - 38% άριστες)